ESDENT

Meble stomatologiczne to nie tylko bierne miejsce do przechowywania. Mogą też aktywnie usprawniać pracę lekarza. Zanim jednak to zrobią, muszą spełniać szereg podstawowych cech, aby były funkcjonalne. Zastanówmy się jakie są pożądane cechy mebli stomatologicznych? 

 

Czym jest funkcjonalność mebli stomatologicznych 

Pytanie jakie funkcje mają spełniać meble stomatologiczne w gabinecie wydaje się banalne. Mają przechowywać elementy, a my mamy do nich sięgać. Ale to tylko punkt wyjściowy. Musimy sobie zadać pytanie jak ma przebiegać takie korzystanie z mebli? Przede wszystkim powinny być naszym wsparciem w gabinecie. Materiały i narzędzia powinniśmy móc pobierać w szybki i prosty sposób i od razu móc skupić się na pacjencie. A tak często nie jest – zadajemy sobie pytanie gdzie jest kolejne narzędzie, którego będziemy potrzebować, gdzie odłożyć materiał, czy z której szuflady pobraliśmy elementy, bo przecież trzeba utrzymać stan magazynowy.
Dlatego dobre meble oszczędzają czas pracy i minimalizują występowanie chaosu i pomyłek. Nawet kilka minut oszczędzone każdego dnia, na koniec miesiąca da nam zauważalną zmianę, nie tylko na papierze, ale też w portfelu – w końcu pamiętajmy ile jest warta godzina pracy stomatologa. Jednocześnie meble mogą brać aktywny udział w naszej pracy, organizując nam podręczną przestrzeń roboczą, czy współdziałając z magazynem lub sterylizatornią.

Cechy mebli stomatologicznych zaczynamy od… ilości! 

Na wyposażenie gabinetu stomatologicznego składają się dziesiątki elementów – bardzo łatwo jest wprowadzić w nim chaos. Dlatego zacznijmy od pytania ile mebli właściwie ich potrzebujemy? Oczywiście z reguły tyle, aby wszystko pomieściły, ale warto się w takim momencie zatrzymać i zadać sobie pytanie, czy nie uda się przeorganizować ilości potrzebnych materiałów w gabinecie? Albo ich pogrupować? Więcej mebli, dobrych jakościowo i z funkcjonalnymi rozwiązaniami, to więcej potrzebnych finansów jak i więcej kłopotów z pilnowaniem stanów magazynowych. Dobry siłownik potrafi kosztować tyle co korpus. Z kolei kontrolowanie zawartości kilkudziesięciu szuflad jest nie tylko czasochłonne, ale też sprawia, że pomyłki stają się bardziej prawdopodobne. Kto będzie pamiętał, co jest w każdej z trzydziestu szuflad? A właściwie bardziej trafne pytanie – po co mielibyśmy sobie zaprzątać tym głowę? Więc pierwsza ważna cecha dobrej zabudowy mebli stomatologicznych to… jak najmniejsza ich ilość.

Organizacja 

Powiedzieliśmy przed chwilą, że operatorzy nie powinni się skupiać na pamiętaniu co gdzie jest. Jak jednak do tego dojść? Meble powinny pamiętać o tym za nas. Mamy tu na myśli systemy oznaczeń, które w intuicyjny sposób wskażą nam położenie danego elementu. W systemach orientacyjnych tego typu używa się z reguły kolorów, symboli, liter czy liczb. W teorii wybór danego systemu nie ma większego znaczenia – ważne żeby był funkcjonalny, jednak z naszej perspektywy najprostszy jest system kolorystyczny. Co to znaczy, że ma być intuicyjny? Nie opieramy się na skojarzeniach, gdyż każdy będzie miał inne, a na stworzeniu jasnego protokołu, z którego będzie przeszkolony personel. Dlatego na początku należy poświęcić trochę czasu, jednak gdy zaoszczędzi nam to w przyszłości czas, a tym samym pieniądze, jak i stres, to warto zdecydować się na taki ruch. 

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo rozumiane jako higiena mebli stomatologicznych wydaje się być zawsze oczywistą kwestią, jednak przy ostatecznym wyborze często ten aspekt jest zapominany. W końcu blaty i fronty można dezynfekować przy pomocy środków do tego przeznaczonych. Jednak zawsze jest to poświęcany czas i nawet jeśli nie nasz, to i tak wydłuża to przerwy w dostępności gabinetu. Dlatego powinniśmy przemyśleć, czy meble z nierównymi powierzchniami, czy trudno dostępnymi zagięciami na pewno będą dobrym rozwiązaniem. Jednocześnie pamiętajmy, że odpowiednie materiały mebli stomatologicznych wpłyną nie tylko na ich trwałość, ale też higienę - laminowane płyty mdf zdezynfekujemy z zewnątrz, ale nie chcemy myśleć co po paru miesiącach będzie grasowało w środku. Dla wielu te rzeczy będą oczywistością, ale dla ułatwienia sobie poszukiwań, można zawsze zrobić listę cech, które meble musza koniecznie spełniać.
Mówiliśmy też o wspomaganiu operatora podczas pracy i kwestia higieny też może być tego częścią. Jeśli mamy materiały, których często używamy przy zabiegu, jednocześnie ich zapas musi pozostać sterylny, możemy zastanowić się nad hermetycznym zamykaniem mebli. Znacznie uprości to pobieranie takich materiałów, a jednocześnie nie będziemy musieli marnować niezużytych materiałów po otwarciu sterylnego opakowania.

Aktywne wspomaganie  

Często mówi się o „ergonomii mebli”, ale co to właściwie znaczy? Możemy oczywiście wymieniać takie elementy jak pozytywny czy przynajmniej neutralny wpływ na zdrowie, szybkość użycia czy dodatkowe funkcje. Jednak najłatwiej opisać to tak – ergonomia mebli stomatologicznych polega na ich przystosowaniu do potrzeb lekarza i personelu. Dlatego naszym zdaniem w pełni ergonomiczne meble powinny mieć też pozytywny wpływ na pozostałe od przechowywania czynności. Przykładowo organizują nam przestrzeń roboczą – za pomocą blatów, tac i innych elementów. Mogą być podręcznym przechowywaniem podczas zabiegu, z łatwym dostępem do sterylnych materiałów. Już sam system oznaczeń oszczędza nam czas, co wpływa na funkcjonowanie całej kliniki.
Te wszystkie elementy nie są pustą wartością dodaną, czy ciekawostką. Wszystkie mają przede wszystkim oszczędzić nam czas, ograniczyć zły wpływ na nasze zdrowie i zredukować stres. Czyli wszystko to co wpłynie na funkcjonowanie całej kliniki, możliwość przyjęcia większej ilości pacjentów i nasz nastrój po pracy. Dlatego sądzimy, że warto szukać naprawdę funkcjonalnych rozwiązań, nawet jeśli taka cena mebli stomatologicznych będzie wyższa niż średnia – po w końcu przez oszczędność czasu może nam się to zwrócić.
Wiemy też, że meble stomatologiczne to jednak jeden z wielu punktów, które wpływają na ergonomię pracy, czyli na jej jakość, wygodę i efektywność. Dlatego niedługo wypuścimy całą serię artykułów na ten temat – nie możemy się doczekać!

  

Udostępnij na:

Skontaktuj się z nami