ESDENT
Pozycjonowanie czujnika rvg za pomocą pozycjonerów rentgenowskich trollbyte kimera

Mówi się, że technika pozyskiwanie obrazów z wykorzystaniem radiowizjografii jest taka sama, jak w przypadku filmu. Nie ma jednak nic bardziej mylnego.

Autor: Bob Workman

W ciągu ostatnich ośmiu lat przeprowadziłem tysiące gabinetów stomatologicznych, uniwersytetów i dystrybutorów przez proces zmiany z radiologii analogowej na cyfrową. Mówi się, że technika pozyskiwanie obrazów z wykorzystaniem radiowizjografii jest taka sama, jak w przypadku kliszy. Nie ma nic bardziej mylnego. Obrazy cyfrowe o dobrych właściwościach diagnostycznych, są wypadkową trzech elementów: ustawienia oprogramowania, ustawienia lampy rentgenowskiej i właściwej techniki pozycjonowania.

Pomimo tego, że większość zasad pozyskiwania obrazów analogowych i cyfrowych jest taka sama, istnieje wystarczająco dużo niuansów sprawiających problemy personelowi medycznemu. Szkolenie, dotyczące dobrania odpowiednich uchwytów i pozycjonowania, uratują personel przed frustracją i zakłopotaniem redukując tym samym dyskomfort pacjenta.

Problemy z umieszczaniem czujnika

Ponieważ cyfrowe czujniki RTG są sztywne, umieszczenie ich w ustach pacjentów stanowi niemałe wyzwanie. Nawet jeśli podczas wykonywania zdjęcia siekaczy w jamie ustnej jest wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie czujnika, konieczne jest przesunięcie go dośrodkowo, aby uniknąć zadrapania podniebienia podczas zamykania ust przez pacjenta. Pozwala to czujnikowi zatopić się w miękkiej tkance bez przeszkód. Drugim wyzwaniem w obrazowaniu zębów przednich jest długość zagryzaka. W wielu pozycjonerach, zagryzak jest tak długi, że trzeba odsunąć policzek i pracować na sztywnym czujniku, pozycjonerze i zagryzaku. To może być trudne zadanie dla niektórych pacjentów.

Zdjęcia zgryzowe boczne

W celu zapewniania komfortu pacjentowi podczas wykonywania zdjęć zgryzowych bocznych, włóż czujnik pod kątem 45 stopni, tak aby spód czujnika natychmiast wsunął się w obszar między językową stroną dziąseł a powierzchnią języka, następnie przechyl czujnik / pozycjoner równolegle do płaszczyzny zgryzu i wepchnij język lekko w kierunku linii pośrodkowej, gdy poprosisz pacjenta o delikatne zamknięcie ust. Dzięki tej technice operator może skuteczne i bezproblemowo umieścić czujnik w odpowiedniej pozycji przy minimalnym dyskomforcie dla pacjenta.

Pozycjonowanie czujnika rvg za pomocą pozycjonera rentgenowskiego do zdjęcia zgryzowego bocznego na pacjentce

Podczas wykonywania czterech zdjęć zgryzowych bocznych, które są często wykorzystywanym zestawem zdjęć rentgenowskich, rozpocznij od trzonowców wykorzystując technikę umieszczania opisaną powyżej. Po zrobieniu zdjęcia przesuń się do rejonu przedtrzonowców po tej samej stronie. Nie wyjmując czujnika z ust, poproś pacjenta o otwarcie ust i przesuń czujnik do przodu, następnie oprzyj czujnik na powierzchni języka, aby mógł osiąść w miękkiej tkance i następnie nachyl uchwyt pozycjonera, aby utrzymać kontakt z powierzchnią zębów.

Umieszczanie czujnika do serii zdjęć zgryzowych bocznych

Jeśli pacjent ma jakiekolwiek problemy z zamknięciem ust, przesuń czujnik do tyłu w kierunku języka. Drobne różnice w pozycji pozycjonera sprawią, że inaczej bolesne zamknięcie stanie się dość wygodne dla pacjenta.

Tylne zdjęcie okołowierzchołkowe

Przy obrazowaniu górnych trzonowców, umieść górną część czujnika równolegle do zębów trzonowych, na środku podniebienia, przechyl uchwyt pozycjonera do góry do momentu, gdy zagryzak dotknie płaszczyzny zgryzowej, poproś pacjenta o delikatne zamknięcie ust (tylko tyle, aby utrzymać czujnik/pozycjoner na miejscu). Słowo „zagryź” powinno zniknąć ze słownika, ponieważ działa przeciwko operatorowi negatywnie odbijając się na komforcie pacjenta. Obrazowanie tylne górnych przedtrzonowców stanowi wyjątkowy problem z czujnikami cyfrowymi, ze względu na doprzednie nachylenie sklepienia jamy ustnej. Gdy czujnik zostanie umieszczony zgodnie z powyższym opisem, pacjent zamyka usta, dolna część doprzednio nachylonego sklepienia jamy ustnej popycha czujnik w dół, tworząc odchylony obraz, w którym znika przedni obszar okołowierzchołkowy. Aby temu zapobiec, przed poproszeniem pacjenta o zamknięcie, umieść bawełniany wałek pod przednią częścią uchwytu – utrzyma to czujnik równolegle do okluzji.

Zęby przednie

Uzyskiwanie obrazu zębów przednich w technologii cyfrowej również stawia nowe wyzwania. W przeciwieństwie do filmu, sztywny czujnik nie zgina się wzdłuż krzywizny podniebienia. W celu uzyskania kompletnego obrazu od obszaru wierzchołkowego do brzegu siecznego górnych zębów przednich, górna krawędź czujnika umieść znacznie głębiej w ustach pacjenta, równolegle do krawędzi pierwszego trzonowca. Następnie poproś pacjenta, aby delikatnie zamknął usta, tak aby górne siekacze oparły się na zagryzaku. Pacjent nie będzie w stanie zamknąć całkowicie ust, ale nie ma to znaczenia, o ile siekacze są oparte o zagryzak. Równoległe umieszczenie głowicy rentgenowskiej do ramienia pozycjonera zagwarantuje równomierne napromieniowanie czujnika i najlepszy możliwy obraz.

Pozycjonowanie czujnika rvg do obrazowania siekaczy na pacjentce

W przypadku obrazowania dolnych zębów przednich poproś pacjenta o uniesienie języka i delikatnie umieść czujnik na wędzidełku języka, jednym ruchem poproś pacjenta o delikatnie zamknięcie, przechylając uchwyt równolegle, tak aby czujnik osiadł w tkance miękkiej. Pozwala to językowi, wędzidełku języka oraz mięśniom zrelaksować się i utrzymać czujnik w odpowiedniej pozycji. Dopóki dolne brzegi sieczne spoczywają na spodniej stronie zagryzaka, obraz będzie kompletny od wierzchołka do brzegu siecznego. Całkowite zamknięcie ust nie jest konieczne.

Pozycjonowanie czujnika rvg za pomocą pozycjonera rentgenowskiego do zdjęć dolnych siekaczy

Pozycjonery rentgenowskie TrollByte Kimera

Pozycjonery rtg TrollByte Kimera są wystarczająco elastyczne, aby umożliwić ruchomość podczas umieszczania w małych ustach. Zagryzaki są krótkie, co pozwala na łatwe umieszczenie, bez konieczności odciągania policzka. Zapewniają one wystarczającą wytrzymałość uchwytu, pozwalając użytkownikowi kontrolować nachylenie i umieszczenie czujnika w ustach, co ma kluczowy wpływ na otrzymanie najlepszej jakości obrazu. Pierścień pozycjonera zapewnia precyzyjne umieszczenie tubusu rentgena i uzyskania optymalnej ekspozycji czujnika.

Pozycjoner rtg TrollByte Kimera do obrazowania zębów bocznych

Dowiedz się więcej o pozycjonerach RTG TrollByte Kimera oraz TrollByte Kimera Endo.

Szkolenie personelu

Szybkość, prostota i dokładność, z jaką technik może wykonać zestaw obrazów rentgenowskich przy użyciu pozycjonerów TrollByte Kimera, jest największą zaletą dla użytkowników. Podczas moich szkoleń zawsze staram się „dopasować” pozycjoner do potrzeb użytkowników. Jeśli korzystali z konkretnego systemu, pozwalam im korzystać z nich podczas kilku pierwszych pozycjonowań czujnika. Pierwsi „pacjenci”, na których testujemy pozycjonowanie czujników to zawsze osoby, które są szkolone. Dzięki temu znacznie szybciej uczą się, gdy mają możliwość doświadczenia pozycji czujnika z pozycjonerem we własnych ustach. Pierwszy komentarz zawsze brzmi: „Nasz pacjent będzie tego nienawidził, to jest inwazyjne i niewygodne”. To jest moment, w którym prezentuje użytkownikom wyraźne zalety pozycjonerów rentgenowskich TrollByte Kimera. Komfort użytkowania pozycjonerów rtg przekonuje personel, a gdy widzą prędkość, z jaką można uzyskać serię zdjęć, pozycjonery stają się ich niezbędnym narzędziem.

 

Składowe sukcesu

Połączenie poprawnych ustawień oprogramowania, prawidłowej dawki ekspozycji i dobrej techniki, gwarantuje najlepszą możliwą jakość obrazu. Żadna cecha nie jest ważniejsza od drugiej, wszystkie trzy muszą być spełnione, aby wdrożenie systemu cyfrowego było sukcesem. Pozycjonery Trollbyte Kimera są doskonale zaprojektowane, aby umożliwić najbardziej udaną i wygodną technikę pozyskiwania obrazów.

O autorze: Bob Workman, Starszy Trener i Specjalista ds. Wsparcia Klienta w Suni Medical Imaging od 2004 r. Bob określa siebie jako „agenta zmiany” i specjalizuje się w prowadzeniu grup stomatologicznych poprzez procesy uczenia się od kliszy rentgenowskiej do radiowizjografii. Bob posiada tytuł magistra w zakresie Badań Edukacyjnych i mieszka na wsi w Oklahomie wraz z żoną i dwoma nastoletnimi synami. Bob w swojej pracy w dziedzinie radiografii cyfrowej podróżuje po Ameryce Północnej i Europie.

Udostępnij na:

Skontaktuj się z nami