ESDENT
Dyplom przyznania nagrody Danish Desig Prize za unit stomatologiczny XO 4

Unit stomatologiczny XO 4 powstał we współpracy z ikoną duńskiego designu – Jacob Jensen Design. Zajrzyj za kulisy procesu projektowania i dowiedz się więcej o wyjątkowym podejściu firmy XO.

W długiej historii produktów dla stomatologów XO zawsze przewodziła jedna zasada – koncentracja na ewolucji. Od ikonicznego unitu Flex 1 po XO 4 i XO FLEX – łatwo jest dostrzec ślady tego podejścia. Projektanci XO CARE łączą jakość z estetyką, by stworzyć najbardziej ergonomiczne rozwiązania dentystyczne. Nic dziwnego, że do współpracy przy tworzeniu nowego flagowego unitu XO 4 zostało zaproszone legendarne studio projektowe – Jacob Jensen Design. Przyjrzyjmy się bliżej i dowiedzmy się ile trzeba włożyć wysiłku, aby twój unit dentystyczny został oznaczony etykietą MADE IN DENMARK. 

Jacob Jensen Design

Założony w 1958 roku Jacob Jensen Design jest najstarszym i najbardziej utytułowanym studiem projektowym w Skandynawii. Jacob Jensen był jednym spośród ostatnich wielkich duńskich projektantów złotej ery 1950 roku, określanej jako Duński Modernizm. Był pierwszym Duńczykiem szkolącym się w projektowaniu przemysłowym i jest uważany za pioniera w tej dziedzinie. Jest szczególnie poważany za rewolucyjny język designu, jaki rozwinął dla Bang & Olugsen. Nowy profil projektowania pomógł przenieść firmę z poziomu dobrej jakości duńskiej marki do międzynarodowej ikony.

Gramofon Beogram 4000

Beogram 4000 - Bang & Olufsen, 1972

Choć Jacob Jensen zawdzięcza swoją sławę głównie projektom dla B&O, to zaprojektował wiele innych produktów dla szerokiej gamy klientów. Jacob uzyskał ponad 100 międzynarodowych odznaczeń i jest reprezentowany w muzeach na całym świecie. W 1978 roku Nowojorskie Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) podkreśliło jego międzynarodowe znaczenie wystawą Bang & Olufsen – Design for Sound by Jacob Jensen. MoMA w swojej kolekcji zaprezentowało kolekcję 19 produktów projektu Jacoba Jensena.

Czerwona miska Margrethe

 

Miska Margrethe - Jacob Jensen dla Bernadotte i Bjørn, 1955

W 1990 roku Jacob Jensen przekazał kierownictwo Jacob Jensen Design swojemu synowi – Timothy Jacob Jensen. Był on uczniem swojego ojca od 1978 do 1981 roku i dziś Profesor Timothy Jacob Jensen jest głównym udziałowcem, prezesem zarządu grupy oraz głównym projektantem studia.

„Jesteśmy prekursorami języka projektowania dla marek z całego świata. Design postrzegamy jako słownictwo, które rozumie każdy.”

Timothy Jacob Jensen

 

Projekt XO 4

W 2004 roku XO CARE zgłosiło się do Jacob Jensen Design z projektem dla stomatologii, który wyróżniłoby XO CARE w kraju, jak i na świecie. Miał być to ergonomiczny unit stomatologiczny, który zapewniałby zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo pacjenta oraz dentysty, optymalizację pracy oraz produktywność kliniki. Jacob Jensen Design przeprowadziło szerokie badania, by XO 4 osiągnął maksimum wydajności, przy jednoczesnym ergonomicznym designie. Każdy szczegół został tak zaprojektowany, aby umożliwić złożony zakres czynności i zadań, jakie wykonuje dentysta podczas swojego dnia pracy.

 

Proces projektowania

Faza 1

JJD otrzymał zgodę na wyjście poza schematy i rozwiązywanie problemów w niestandardowy sposób. Wynikiem była duża liczba kreatywnych i innowacyjnych koncepcji, które zaprezentowano w postaci szkiców modeli w skali 1:5. Wiele szczegółów projektowych z fazy 1 dostrzec można w ostatecznym produkcie.

Prototypy unitu stomatologicznego XO 4

Faza 2

Liczba pomysłów została okrojona do trzech najbardziej wyróżniających się opcji: koncepcja kwadratowa, trójkątna oraz obła. Wszystkie zostały zaprezentowane w postaci dopracowanych modeli w skali 1:5.

Prototypy unitu stomatologicznego XO 4 - faza 2

Faza 3

Niemal końcowy model jest kompozycją różnych cech uzyskanych w poprzednich fazach projektu. Zaprezentowany został w postaci modelu w skali 1:1.

 

Makieta 1:1 prototypu unitu stomatologicznego XO 4

 

Produkt końcowy

Produkt końcowy jest połączeniem różnych cech z fazy projektowej. W 2007 roku XO 4 Total Dental Solution zdobyło prestiżową nagrodę Danish Design Award.

Unit stomatologiczny XO 4 w kolorze Titanium

 

Doskonała forma

Timothy Jacob Jensen opisał swoje podejście do procesu projektowania w następujący sposób:

„Jednym z odwiecznych praw naszej planety jest zasada akcji – reakcji, zarówno w naturze, jak i kulturze. Kreacja wymaga reakcji. Sukces kreacji zależy od naszego poświęcenia, idei i komunikacji aż do momentu osiągnięcia perfekcji w procesie ewolucji. Będąc świadomym tych komponentów można osiągnąć rezultaty, które minimalizują wrażliwość i wzmacniają rozpoznawalność oraz przetrwanie”.

Źródło: xo-care.com

 

Udostępnij na:

Skontaktuj się z nami