ESDENT
Rękojeść kautera odontosurge

Cięcie lub wycinanie tkanki miękkiej jest codzienną procedurą dla większości dentystów. Jednym z najbardziej czasochłonnych elementów tych zabiegów jest kontrolowanie krwawienia i utrzymywanie dobrej widoczności.

Elektrokauter XO ODONTOSURGE to codzienne narzędzie do pracy z tkankami miękkimi. Jest znany z doskonałego gojenia i szybszych zabiegów. Urządzenie jest zawsze gotowe do użycia i wykonuje precyzyjne, suche nacięcia.

Pomysłowy design

ODONTOSURGE 1 został opracowany przez Lennarta Goofa w 1977 roku. Od tego czasu urządzenie przeszło cztery iteracje, z których najnowsza dodała unikalną automatyczną regulację mocy – nie ma już potrzeby stosowania neutralnej elektrody. System automatycznej regulacji mocy obecnego kautera XO ODONTOSURGE opiera się na koncepcji dopasowania impedancji. Oznacza to, że jednostka kontrolna mierzy impedancję ciętej tkanki i dostosowuje moc wyjściową do jej wartości. Podczas głębszego cięcia w tkance impedancja zmniejsza się, a urządzenie zwiększa swoją moc. Kiedy elektroda dotyka zęba lub kości, urządzenie automatycznie zmniejsza moc, minimalizując w ten sposób ryzyko martwicy.

Czarno białe zdjęcie Lennart Goof'aNóż chirurgiczny XO ODONTOSURGE

Czysty design i komfortowe doświadczenia pacjenta

Ten kauter stomatologiczny nie wymaga neutralnej elektrody, ponieważ częstotliwość jego działania jest znacznie wyższa niż w przypadku innych narzędzi elektrochirurgicznych. Dzięki wysokiej częstotliwości impedancja powrotna jest niska i tworzy dobre połączenie zwrotne między pacjentem, a generatorem wysokiej częstotliwości.

Kauter jest dostępny z 23 różnymi elektrodami dostosowanymi do potrzeb każdego praktyka i może być stosowany do różnych zabiegów tkanek miękkich, między innymi:

  • Próchnicy poddziąsłowej;
  • Złamania zęba;
  • Wydłużenia korony;
  • Koagulacji;
  • Frenektomii;
  • Wszelkiej korekty dziąseł:
  • Pobierania wycisków.

Spotkaliśmy się z dwoma niezwykłymi dentystami ze Skandynawii, których łączy wspólna pasja dokumentowania swoich osiągnięć dentystycznych.

Różne elektrody kautera elektrochirurgicznego XO OdontosurgeElektroda pętelkowa kautera XO Odontosurge

Flemming Brandt - Nyborg, Dania

Dla nas dentystów widoczność jest niezbędna, a dzięki XO ODONTOSURGE diagnoza pojawia się w ciągu kilku sekund po użyciu.

„Ile czasu spędzasz na wypełnieniu kompozytowym poniżej poziomu dziąseł i jak kontrolujesz krwawienie, aby uzyskać dobre wiązanie kompozytowe?”

Złamanie zęba lub ubytek na lub poniżej linii marginalnej jest wyzwaniem dla każdego dentysty. Musisz nie tylko uzyskać suche warunki, aby osiągnąć dobre połączenie między kompozytem i obszarem odbudowy, ale powinieneś także ocenić stan po odsłonięciu obszaru leczenia. Tutaj właśnie nóż elektrochirurgiczny XO ODONTOSURGE jest genialny w porównaniu do innych kauterów.

Po pierwsze, jeśli mam złamany ząb, nigdy nie wydobyłbym fragmentu, ponieważ spowodowałoby to krwawienie, którego kontrola zajmuje mi dużo czasu. Tradycyjne usuwanie tkanek również nie działa w tym przypadku, ponieważ tkanka bardzo szybko odrasta. Po drugie, bez dobrej widoczności nie jestem w stanie powiedzieć pacjentowi, czy mogę uratować ząb lub czy muszę przeprowadzić ekstrakcję. Dzięki XO ODONTOSURGE diagnoza pojawia się w ciągu kilku sekund od użycia, a dla nas dentystów widoczność jest niezbędna.

 DR Flemming Brand

Na przykład, kiedy mam złamanie zęba, elektrokauter XO umożliwia mi odsłonięcie złamania, ocenę stanu zęba, zrobienie wycisku, zrobienie preparacji oraz tymczasowej korony. W ten sposób pacjent może wyjść z gabinetu w mniej niż 20 minut.

Zobacz przypadki Dr. Brand’a tutaj.

Niestosowanie elektrochirurgii podczas niektórych korekt linii marginalnej może również prowadzić do stanu zapalnego, co z kolei może skutkować cofnięciem dziąseł. Jeśli jednak odpowiednio pracujesz z tkankami miękkimi i użyjesz odpowiednich elektrod, na dłuższą metę nie będziesz mieć absolutnie żadnego wycofania tkanki miękkiej. Nóż elektrochirurgiczny XO ODONTOSURGE uszczelni wszystkie najmniejsze naczynia i zapobiegnie infekcji tkanek. Musisz także wiedzieć, którą elektrodę wybrać. Jeśli przecinasz cienką elektrodą i widzisz, że tkanka trochę krwawi, nie próbuj przecinać jej ponownie za pomocą tej samej elektrody. Zmień na grubszą (0,8 mm), która będzie miała wystarczającą moc, aby zamknąć wszystkie najmniejsze naczynia i zatrzymać krwawienie.

Kiedy wykonujemy duże korekty tkanek miękkich, zaczynamy od schłodzenia tkanki i elektrod lodowatą wodą. Pamiętaj, aby tkanka była wilgotna, inaczej będzie trudno ją przeciąć. Po każdym cięciu zalecam czyszczenie elektrod w zimnej wodzie z kostkami lodu i gazą. Przyspiesza to proces, elektrody nie przyklejają się, a temperatura tkanki jest niska. Ponadto, jeśli na elektrodzie pozostanie trochę tkanki, przypali się, będzie wydzielała zapach i będzie później trudna do usunięcia. Wykonujesz cięcie, moczysz w wodzie, a następnie tniesz ponownie.

Esben Kardel - Oslo, Norwegia

„Myślę, że XO ODONTOSURGE jest koniecznością dla każdego dentysty".

Podczas preparacji często schodzisz poniżej linii marginalnej. Czasami trudno jest użyć nici retrakcyjnej, gdy ząb jest złamany, a dziąsło odrasta po kilku dniach.

Na przykład, kiedy mam złamany ząb, w którym dziąsło bardzo wyrosło wokół zęba, niezwykle trudno byłoby go wyleczyć bez elektrokautera XO ODONTOSURGE. Musiałbym ciąć skalpelem dookoła, zatrzymać krwawienie i użyć gingi pack, aby zapobiec odrastaniu dziąseł. Ale nawet wtedy, gdy wyjmę gingi pack po kilku dniach, zacznie znowu krwawić. Powoduje to wiele problemów, ponieważ twój obszar leczenia musi być suchy. XO OSU jest niezbędny, gdy masz część dziąsła do usunięcia, ponieważ jest szybki i zapewnia natychmiastową homeostazę i czyste cięcie. Obszar jest suchy do pobrania wycisków lub odbudowy kompozytu.

Zobacz przykłady studiów przypadku dr Kardela tutaj.

dr Esben Kardel

Jako alternatywę dla kautera stomatologicznego XO mógłbym użyć lasera diodowego, ale byłoby to znacznie bardziej czasochłonne, ponieważ laser tnie powoli, tylko końcówką i musisz uważać, aby nie dotknąć zęba ani kości. Dzięki automatycznej redukcji mocy w XO ODONTOSURGE po prostu nie musisz o tym myśleć. Nigdy nie miałem martwicy zęba, który leczyłem urządzeniem XO ODONTOSURGE, ani bólu po leczeniu spowodowanego dotknięciem zęba. Jest to więc mniej bolesne niż normalne cięcie. Laser jest znacznie droższy, wolniejszy w pracy, czasochłonny przy uruchamianiu (ponieważ musisz przepalić końcówkę, wybrać programy, zamknąć drzwi na klucz i zastosować okulary ochronne). Dzięki XO ODONTOSURGE po prostu włączasz go i wybierasz elektrodę, po czym możesz zacząć działać. Kolejną zaletą jest to, że możesz zobaczyć, jak głęboko tniesz. Radzę używać elektrody okrągłej, jakby to była elektroda prosta. W ten sposób, kiedy wcinasz się w tkankę, możesz dokładnie zobaczyć, jak głębokie jest twoje cięcie. 

Zwykle używam XO ODONTOSURGE tylko do części leczenia. Czasami jednak całe leczenie wykonuje się za pomocą XO OSU. Na przykład, kiedy mam pacjenta z zaawansowanym zapaleniem przyzębia i całkowitą furkacją, w którym skaling poddziąsłowy nie pomógł, podchodzę do tego inaczej. Utrata kości wokół zęba trzonowego i zarost wokół niego tkanką miękką często uniemożliwia prawidłową higienę. W takich przypadkach podejmuję decyzję o otwarciu furkacji i uczę pacjentów, jak czyścić między korzeniami szczoteczką interproksymalną. Ta procedura pozwala im zachować ząb jeszcze przez wiele lat.

 

*Dr. Fleming Brandt

Protetyk dentystyczny i chirurg jamy ustnej od 1977 r. Współpracował z Lennartem Goofem przy opracowywaniu ODONTOSURGE 3 i ODONTOSURGE 4. Były nauczyciel, obecnie wykładowca krajowy i międzynarodowy. Autor kilku artykułów klinicznych. Założyciel i właściciel Centrum Rozwoju Odontologicznego, firmy zajmującej się kształceniem podyplomowym w szerokim zakresie tematów. Członek DSOI i SPBT w Danii oraz EAO, ESCD i ITI.

*Dr. Esben Kardel

Ukończył edukację stomatologiczną w Kopenhadze w 2000 roku i od tego czasu pracował w Mikkels Tannhus w centrum Oslo, założonym przez jego ojca. Odkąd zaczął pracować w Tannhus w Mikkel, Esben ściśle współpracuje z chirurgami dentystycznymi i koncentruje się na leczeniu protetycznym.

 Źródło: xo-care.com

 

Laser diodowy vs. elektrochirurgia

Noże elektrochirurgiczne i lasery diodowe mają prawie taki sam obszar zastosowania. Te drugie zyskały ostatnio dużą popularność, można nimi nie tylko skutecznie pracować z tkankami miękkimisą również lepiej postrzegane przez pacjentów. Jakie są więc różnice między obiema technologiami? 

Przygotowanie urządzenia do użycia 

Laser wymaga: zamknięcia pomieszczenia na klucz, założenia okularów ochronnych wszystkim osobom w pomieszczeniu, przepalenia końcówki, wybrania trybu pracymocy oraz czasem podregulowania mocy. 

XO ODONTOSURGE wymaga jedynie wybrania elektrody i trybu pracy CUT lub COAG. Inne kautery wymagają zawsze przekazania pacjentowi elektrody biernej i dostosowania mocy pracy. 

Cięcie i koagulacja 

Cięcie laserem przypomina pracę z latarką, cięcie wykonujemy punktem świetlnym, który musi być wielokrotnie przesuwany po tym samym miejscu. Procedura jest czasochłonna, ale też bardziej wybaczająca błędy operatora. Lasery są wskazywane przez praktyków jako bardzo skuteczne przy punktowych koagulacjach. 

Elektrochirurgia wymaga większego skupienia i ostrożności ponieważ cała powierzchnia elektrody przecina tkankę. Dzięki temu nacięcia są szybkie i operator ma możliwość głębokich i kontrolowalnych cięć. W porównaniu do innych katuerów (lub urządzeń elektrochirurgicznych) przy pracy z XO ODONTOSURGE nie ma potrzeby regulacji mocy w zależności od zmiany głębokości cięcia, nie występuje przypalenie tkanek przez zbyt dużą moc lub tkanki nie przylepiają się do elektrody przez zbyt małą moc. Co więcej, duży wybór elektrod pozwala operatorowi na dobranie odpowiedniego narzędzia do warunków anatomicznych (różne końcówki lasera nie pozwalają modulować cięcia w taki sposób jak elektrochirurgia). Koagulacja z elektrochirurgią jest równie łatwa jak w przypadku cięcia, wystarczy przełączyć tryb i zmienić elektrodę na grubszą – przeznaczoną do koagulacji. 

Cena 

Ceny prostych kauterów (lub elektrokoagulatorów) zaczynają się od kilku tysięcy złotych, cena XO ODONTOSURGE to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, lasery diodowe to 25-30 tyś złotych. 

Ograniczenia 

Obie technologie nie mogą być używane bezpośrednio na kości i zębach, aby uniknąć przegrzania tkanek. XO ODONTOSURGE jako jedyne urządzenie na rynku sam redukuje moc do minimum przy kontakcie z kością. Elektrochirurgia nie może być wykorzystywana do pracy wokół metalowych obiektów (np. implantów) oraz na pacjentach z wszczepionym rozrusznikiem serca. 

Podsumowanie 

Każde z urządzeń pozwala osiągnąć zbliżony efekt, jednak to właśnie łatwość użycia i szybkość noża chirurgicznego XO ODONTOSURGE sprawia, że jest niezastąpionym narzędziem dla praktyków wykonujących codzienne korekcje tkanek miękkich. Najlepiej zadaj sobie sama/sam pytanie: jeśli oba urządzenia byłyby na wyposażeniu praktyki, to które byłoby częściej w użyciu? 

Opracowanie porównania: Paweł Baziuk, Kierownik ds. Sprzedaży w ESDENT 

Masz uwagi dotyczące porównania lub artykułu? Napisz do mnie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 

Udostępnij na:

Skontaktuj się z nami