Coraz częściej stomatologia i jej rozwiązania są potrzebne w pozostałych dziedzinach medycyny. Nie inaczej jest w przypadku weterynarii. Jakie w takim razie ma zastosowanie badanie rentgenowskie w weterynarii i dlaczego jest istotne nie tylko pod kątem stomatologii zwierząt?
Cyfrowe RTG weterynaryjne - prężnie rozwijająca się płaszczyzna
Potrzeba diagnozy rentgenowskiej w gabinetach weterynaryjnych to powoli nowa codzienność. Nie tylko ze względu na poszerzanie kompetencji przez lekarzy, ale także przez wymagania właścicieli zwierząt. Oprócz diagnozowania chorób układu kostnego, rentgen weterynaryjny służy też do diagnozy współistniejących schorzeń, a także sprawdza się świetnie w dziedzinie, która przestaje już być niszą – stomatologii weterynaryjnej. Sami lekarze coraz częściej dostrzegają ilość korzyści posiadania urządzenia RTG. Przede wszystkim ułatwia to pracę. Nie musimy odsyłać klientów do innych wyspecjalizowanych placówek. Sami szybciej i pewniej przygotujemy się do planowanych procedur leczenia. Możemy oferować też o wiele więcej zabiegów, natomiast placówka oferująca kompleksową opiekę szybko staje się pierwszym wyborem klientów.
RTG dla weterynarii dopasowany do potrzeb
Weterynarze potrzebują nie tylko ostrych zdjęć rentgenowskich, ale też celnych, a o te oczywiście o wiele trudniej w przypadku zwierząt niż ludzi. Dlatego potrzebują rozwiązania nie tylko zaawansowanego technologicznie, ale również poręcznego, lekkiego i mobilnego. Do tego dochodzi kwestia dołożenia rozwiązania do już istniejącego systemu pracy w klinice – dlatego szukaliśmy czegoś, co ani nie zajmie wiele miejsca w gabinecie dzięki swoim gabarytom, ani nie będzie wymagało dodatkowych prac serwisowych. Dodatkowo zależało nam też na rozwiązaniu, które będzie umożliwiało badanie zwierząt różnej wielkości.
Stomatologia weterynaryjna – już nie nisza
Jeszcze kilka lat temu stomatologia weterynaryjna była ewenementem. Nie tylko w Polsce, ale na świecie. Dzisiaj to już inna historia – właściciele zwierząt sami poszukują weterynarzy wyspecjalizowanych w tym kierunku. Z kolei lekarze rozwijają w tym kierunku swoje kompetencje, bo po prostu ułatwia to ich pracę – nie tylko nie muszą odsyłać pacjentów do innych miejsc, ale są w stanie dotrzeć i zdiagnozować inne choroby, które są spowodowane złym stanem przyzębia.
Jednak gdyby zadać sobie pytania, czy wcześniej zwierzęta nie zmagały się z chorobami uzębienia, albo czy nie było aparatury RTG, musimy końcowo dojść do pytania – dlaczego tyle na to czekaliśmy? Naszym zdaniem brakowało odpowiedniej platformy, dzięki której lekarze weterynarii mogliby łatwo wdrożyć rozwiązania stomatologiczne w swoich gabinetach.
Proste rozwiązania w zestawach
Zestawy w naszej ofercie umożliwiają proste procedury i właśnie dlatego je wybraliśmy. Pierwszy punkt to poręczne mobilny rentgen weterynaryjny – u nas to Rextar-X. Następnie wybieramy „platformę”, dzięki której będziemy przenosić i oglądać zdjęcia. Ten krok rozdziela się na dwie ścieżki, które jednak jak najbardziej mogą być używane przemiennie. Pierwsze rozwiązanie to robienie zdjęć przy pomocy płytek PSP i czytaniu ich przy użycia skanera. Drugie to czujnik podłączony bezpośrednio do portu USB komputera. I gotowe. Do tego przyda się program pozwalający na archiwizację, edycję i przeglądanie zdjęć dostosowany do wymagań weterynarzy – SmartDent.
A czym właściwie różni się skaner płytek PSP od radiowizjografii?
Radiowizjografia stomatologiczna (czujnik)
- wpięta bezpośrednio do komputera za pomocą przewodu USB
- wykonane zdjęcia są natychmiastowo widoczne na ekranie komputera
- nie wymaga dodatkowych procedur po zrobieniu zdjęcia
- umożliwia wykonanie kilku zdjęć pod rząd
Skaner płytek fosforowych (PSP)
- dzięki elastycznej formie lepiej odnajduje się w trudno dostępnych miejscach
- oferuje więcej formatów i większe pole obrazowania
- łatwiejsze pozycjonowanie dzięki braku przewodu
- płytki są bardziej wytrzymałe niż czujnik, ale mogą zostać porysowane
- po wykonaniu zdjęcia płytka musi być wywołana i wyczyszczona w skanerze
Cyfrowe RTG weterynaryjne ułatwia pracę
Precyzyjna diagnoza, którą zapewnia RTG weterynaryjne gwarantuje skuteczniejsze leczenie. Do tego sami szybciej i pewniej możemy się przygotować do planowanych procedur. Klienci wiedząc, że oferujemy kompleksową opiekę o wiele chętniej nas wybiorą i zostaną, a my sami możemy oferować o wiele więcej zabiegów, a także wizyty poza kliniką z użyciem RTG. Weterynaria się zmienia - my też.