ESDENT

Unit stomatologiczny to serce gabinetu. Jeśli stanie, tak samo stanie nasza ciągłość pracy i przychody. Co robić, aby unity były zawsze gotowe do pracy i służyły przez lata?

 

 

Pomijając zewnętrzne prace serwisowe, jakość kupionego sprzętu, lekarz i personel mają spore pole do popisu, jeśli chodzi o zadbanie o sprawność unitu. Nie chodzi tylko o kwestię higieny, chociaż od niej z reguły się wychodzi, ale też konserwacji elementów urządzenia i systematyczną kontrolę. Pamiętajmy, że im lepiej o to zadbamy, tym dłużej posłużą nam unity stomatologiczne. Jak dbać w takim razie o serce gabinetu?

Podstawowa higiena, czyli czyszczenie i dezynfekcja w ciągu dnia pracy

Zacznijmy od tego co najbliżej i najczęściej. Możemy wyróżnić trzy typy dbania o higienę unitu stomatologicznego: czyszczenie (usuwanie zabrudzeń lub przebarwień), dezynfekcja (znaczne zmniejszenie liczby patogennych organizmów), i sterylizacja (eliminacja wszystkich żywych patogennych mikroorganizmów). Przejdźmy od razu do tego jak, gdzie i co ile wykonywać te czynności:

Czyszczenie - do wyczyszczenia powierzchni unitu skorzystaj z łagodnego detergentu, natomiast do wyczyszczenia tapicerki XO Comfort sięgnij po środek XO Farbic Makeup lub Durr FD-360. W obu przypadkach używaj niepozostawiającej włókien ściereczki i nakładaj środek bezpośrednio na nią, nie na powierzchnię urządzenia. Środki czyszczące do tapicerki nie tylko ją wyczyszczą, ale również nawilżą i zabezpieczą na lata pracy.

Dezynfekcja – jest bardziej wymagająca czynnością, ponieważ zbyt mocny środek dezynfekcyjny może doprowadzić do znacznie szybszej eksploatacji niektórych elementów unitu. Wszystkie powierzchnie unitu stomatologicznego XO, które są odporne na działanie alkoholu powinny być dezynfekowane środkami XO Intensive Disinfection lub Durr FD-333. Nie stosuj jednak tych środków na: gumowych częściach unitu, rękawach, malowanych powierzchniach fotela pacjenta, ekranie ochronnym lampy operacyjnej i tapicerce.

Natomiast dezynfekcję wszystkich pozostałych elementów wykonaj przy pomocy środków XO Gentle Disinfection lub Durr FD-366. Pamiętaj też, aby nie używać zbyt dużej ilości środka dezynfekującego i upewnij się, że zdążył odparować, zanim zamocujesz podkładki pod rękawy instrumentów, spluwaczki, tarczy ochronnej i uchwytu na kubek

Czyszczenie i dezynfekcja tapicerki XO Comfort

 

Sterylizacja – elementy najbardziej narażone na skażenie, takie jak podkładka na instrumenty i konsolę czy rączki konsoli oraz lampy, możesz łatwo wysterylizować w autoklawie. Zaleca się temperaturę 134°C, ale wcześniej możesz również wyczyścić te elementy w termodezynfektorze w 90°C. Przy okazji stosowania środków do czyszczenia i dezynfekcji, zalecamy, aby raz na miesiąc wyczyścić całą tapicerkę czystą wodą. Sprawi to zmycie pozostałego nadmiaru środków do dezynfekcji i czyszczenia.

Czyszczenie i dezynfekcja układu ssącego

Tutaj będziemy mieć do czynienia z czyszczeniem zarówno układu ssącego i filtrów ssaka i ślinociągu (tzw. sitek ssaków) jak i z czyszczeniem zaworu spluwaczkowego lub separatora amalgamatu.

Układ ssący - aby zapobiec zapychaniu i jego degradacji należy go codziennie czyścić i dezynfekować. Dlatego też automatyczna dezynfekcja układu ssącego powinna być wykonywana przynajmniej raz dziennie po zakończeniu pracy lub po wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Jeśli w czasie zabiegu była odsysana duża ilość krwi, od razu po zabiegu zaleca się 5 minutowe przepłukanie systemu ssącego wodą. Płukanie wodą można wykonać podłączając ssaki do adapterów do dezynfekcji, a po skończeniu płukania nacisnąć raz przycisk i odłączyć ssaki. W unitach XO obie procedury mogą być wykonywane automatycznie – więcej informacji znajdziecie w instrukcji obsługi.

Poza codziennym czyszczeniem, zalecamy 2 razy w tygodniu dodatkowo zdezynfekować system ssący i spluwaczkę przy pomocy środka Dürr MD-555 zgodnie z poniższą instrukcją:

 

Filtry ssaka, ślinociągu i spluwaczki - te powinniśmy czyścić codziennie po pracy. Co istotne przy ssakach, nie musimy przy tym ręcznie demontować sitka dotykając go – sitko wysunie się samo po przyciśnięciu górnego przycisku. Możemy wtedy je łatwo zdezynfekować zanim przejdziemy do czyszczenia filtrów ssaków.

Spluwaczka i zawór spluwaczkowy (opcjonalny) - jeśli unit jest wyposażony w opcjonalny zawór spluwaczkowy, dbaniem o czystość jej filtra zajmujemy się na kilka sposobów. Po pierwsze koniecznie płuczemy zawór 2 razy w tygodniu środkiem Durr MD-555. Filtr zaworu spluwaczkowego (dostępny w kieszeni serwisowej) powinniśmy czyścić co najmniej 1 raz w miesiącu lub gdy unit da nam sygnał dźwiękowy.

Separator amalgamatu (opcjonalny) - jeśli unit jest wyposażony w taki separator, jego zbiornik musimy wymieniać w interwałach co 6-9 miesięcy (natomiast otrzymamy powiadomienie dźwiękowe, jeśli zbiornik będzie zapełniony powyżej 95%). Separator tak jak zwór spluwaczkowy wymaga płukania środkiem MD-555.

 

Dezynfekcja układu wodnego unitu

Na początku parę słów o tym, czemu tak bardzo się na tym skupiamy. Przewody wodne unitu stomatologicznego mogą być siedliskiem mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby i pierwotniaki, które wiążąc się z osadami mineralnymi powodują powstawanie biofilmu. Biofilm i kamień wpływają negatywnie na funkcjonowanie zaworów wodnych i przepływomierzów co może doprowadzać do mniej lub bardziej poważnych awarii. Regularna dezynfekcja układu wodnego zapobiega rozwojowi tych mikroorganizmów i powstawania biofilmu.
Unity XO wyposażone w XO Water Disinfection umożliwiają oczyszczanie systemu wodnego i zapobiegają powstawaniu biofilmu na kilka sposobów:

  • Automatyczny - nieprzerwanie wprowadzając niewielką ilość środka dezynfekcyjnego do wody zabiegowej.
  • Nocna procedura – to dwustopniowa procedura dezynfekcji układu wodnego unitu, podczas której jest spuszczana cała woda z unitu na noc, redukując tym samym środowisko dla wzrostu mikroorganizmów. Powinna być aktywowana pod koniec dnia pracy i zakańczana z rana przed rozpoczęciem pracy poprzez przepuszczenie roztworu nadltlenku wodoru przez układ wodny unitu, wylewkę kubka i rękawy wraz z dmuchawko-strzykawką.
  • Procedura intensywna – jednostopniowa procedura, zalecana po dłuższym czasie nieużytkowania unitu.

Podsumowanie procedur czyszczenia unitu XO

 

 

 

Wymiana filtra wody

Unity XO podłączane są bezpośrednio do wodociągowego ujęcia wody (bez butelki), więc aby zredukować wpływ osadów mineralnych w wodzie wodociągowej są dodatkowo wyposażone w filtr wody. Filtr wody powinien być wymieniany zależnie od twardości wody dostarczanej do gabinetu. Na poniższej grafice możecie zobaczyć optymalną częstotliwość wymiany filtra w zależności od twardości wody.

Nóżki sterownika nożnego

Może dojść do sytuacji, gdy gumowe nóżki sterownika ulegną zabrudzeniu – a to one zapewniają stabilność i przeciwdziałają ślizganiu się sterownika. Raz na tydzień należy wyczyścić gumowe nóżki benzyną ekstrakcyjną.

Przegląd i serwis unitu

Poza codzienną pielęgnacją unitu, należy też przeprowadzić jego kompleksowy przegląd, nie tylko aby upewnić się co do jego prawidłowego działania, ale też aby wymienić wszystkie uszczelki i gumowe komponenty. Aby zapewnić pełną sprawność i operacyjność unitu przegląd powinien być wykonywany nie rzadziej niż co 2 lata.
Podczas przeglądu, technicy, poza wymianą elementów wymienionych w zestawach, badają też poprawną pracę i stan urządzenia. W zakres takiego testu wchodzi w szczególności:

  • regulacja balansu ramion i lampy
  • sprawdzenie naciągu pejczy
  • synchronizacja fotela
  • kalibracja sterownika nożnego
  • sprawdzenie działania układu ssącego i wodnego
  • aktualizacja firmware

Oraz sprawdzenie sprawności pozostałych systemów i integralności komponentów, tak aby zapewnić nie tylko prawidłowe działanie unitu, ale też bezpieczeństwo operatorów i pacjentów

Harmonogram w Wasze ręce

Dbanie o unity stomatologiczne wydłuży niezawodność unitu i usprawni pracę lekarza. Nie chcemy, żeby było to skomplikowanym obowiązkiem. Dlatego, aby ułatwić Wam i zespołowi pracę, przygotowaliśmy harmonogram, jak i kiedy dbać o unit stomatologiczny. Jest to jednostronicowy dokument, więc można go łatwo umieścić w widocznym miejscu. Harmonogram pobierzecie pod tymi linkami: 

Harmonogram dbania o unit stomatologiczny XO.pdf 

Harmonogram dbania o unit stomatologiczny XO.docx

 

 

Udostępnij na:

Skontaktuj się z nami